Giełda. Początek

(33 opinie klienta)
Kategoria: , ,
Wydawnictwo: Maklerska.pl
ISBN: 9788395450587
Okładka: Zintegrowana
stron: 296
Wymiary: 21 cm x 15 cm
Ebook: .mobi, .epub

Wybierz opcję:

Podziel się ze znajomymi:

Opis

Czego dowiesz się z tej książki?

Dlaczego akcje rosną? Co sprawia, że rynek spada w tym samym czasie? Jak rozpoznać niedowartościowane i przewartościowane akcje? Jak sprawdzić, czy spółka jest podatna na bankructwo? Skąd wiedzieć, kiedy kupić, a kiedy sprzedać akcje? Czy warto wierzyć prognozom analityków? Jak te prognozy zdobyć i jak zbadać ich skuteczność?

Jak z pojedynczych akcji zbudować całe portfolio? Dlaczego w każdym portfelu powinno znaleźć się kilkadziesiąt różnych spółek? Jak dobrać odpowiednie proporcje danych akcji w zależności od ich ryzyka? Kiedy rebalansować, kiedy dokupować, a kiedy uciekać i ucinać straty? Jak badać korelację i dlaczego ma ona ogromne znaczenie w konstruowaniu portfela?

Czy ważniejsze są zyski netto, czy może gotówka generowana z działalności operacyjnej? Co z przychodami i wysokością aktywów niematerialnych? Dlaczego wartość księgowa powoli odchodzi do lamusa?

Jak rozpoznać aktualny sentyment rynku? Do czego wykorzystać analizę techniczną, trendy i badanie impetu? Jaki wpływ na wyceny mają stopy procentowe i kondycja całej gospodarki? Jak rozpoznać, że gospodarka zaczyna zwalniać i co wówczas zrobić?

Jaka jest rola zmienności na giełdzie i jak się przed nią ochronić? Co z ryzykiem walutowym podczas inwestowania za granicą? Czy warto kupić złoto jako zabezpieczenie przed inflacją? Kto i po co kupuje obligacje przy niskich rentownościach? Dlaczego nie ma sensu grać na spadki akcji?

Jak zacząć inwestować na giełdzie za granicą?

W swojej debiutanckiej książce Tomasz Trela – zawodowo zarządzający międzynarodowymi funduszami inwestycyjnymi – kreśli ścieżkę, którą powinien podążyć każdy, kto o inwestowaniu na giełdzie myśli w sposób poważny i długofalowy.

Ta książka to obowiązkowa lektura ułatwiająca start wszystkim szukającym dodatkowych źródeł dochodu. Niezbędna również dla tych, którzy chcą zawodowo inwestować na zagranicznych rynkach finansowych.

Dlaczego książki o giełdzie trzeba napisać na nowo?

Wokół giełdy narosło już tak dużo mitów i stereotypów, że odróżnienie wartościowych informacji od szumu pojawiającego się w internecie bywa trudne nawet dla doświadczonych graczy. Co więcej, wiedza znana z książek napisanych kilkadziesiąt lat temu dzisiaj jest już nieaktualna.

W świecie niespotykanych dotąd w historii rekordowo niskich stóp procentowych i potężnych pakietów stymulacyjnych, trzeba na nowo zdefiniować pojęcie zadłużenia spółki i kosztu jego obsługi, a przez to podatności firmy na kłopoty finansowe.

Zupełnie inną rolę pełnią też dzisiaj aktywa twarde posiadane przez przedsiębiorstwa (linie produkcyjne, maszyny), które powoli stają się kapitałochłonnym obciążeniem, a nie atutem. Dzisiaj na giełdzie prawdziwym aktywem staje się wartość niematerialna, unikalne know-how i możliwość budowania efektu skali.

Pandemia Covid-19 i reakcje rządów oraz banków centralnych przedefiniowały świat wycen spółek giełdowych i zaburzyły relacje akcji względem obligacji oraz innych klas aktywów.

Efekt nieodwracalnych zmian widoczny jest nie tylko w reakcji władz na pandemię, ale też w sposobie, w jaki dzisiaj pracujemy, komunikujemy się między sobą, robimy zakupy, podróżujemy.

Nauczenie się tego, jak analizować i jak rozpoznawać potencjał wzrostu przychodów czy zysków danej spółki, jest kluczowe do tego, aby zdecydować, które akcje warto kupić w 2021 roku, ale także w latach kolejnych po pandemii.

Warto inwestować na giełdzie, zwłaszcza w 2021 roku

Z jednej strony, książka Tomasza Treli to skrótowe kompendium wiedzy opisujące, jak dzisiaj zbudowany jest rynek finansowy i kto dyktuje warunki, które na nim panują. Z drugiej strony, to także bardzo praktyczne ujęcie tego, jakimi narzędziami dysponuje indywidualny inwestor, który – wbrew pozorom – ma sporą szansę zagrać w jednej lidze z instytucjonalnymi inwestorami.

Autor omawia i sugeruje wiele przydatnych portali i źródeł danych potrzebnych do tego, aby wiedzę zdobytą w trakcie lektury wdrożyć podczas opracowywania swojego procesu inwestycyjnego bez potrzeby wychodzenia z domu i zatrudniania całej rzeszy analityków. To naprawdę da się zrobić.

„Giełda. Początek” jest książką napisaną przez praktyka dla praktyków. Nie ma w niej żadnych zapychaczy, akademickiego żargonu czy teoretycznych hipotez, które sprawdzają się wyłącznie na papierze. Autor stara się co prawda tłumaczyć czasem dość skomplikowane koncepty, ale robi to, odwołując się do prostych przykładów, które każdy zrozumie.

A ponieważ czyni to wszystko, używając przejrzystego i niekiedy zabawnego języka, książkę dobrze się czyta. Jednak prawdziwa siła tkwiąca w lekturze to fakt, że pozwala ona zrozumieć to, w jaki sposób funkcjonuje dzisiaj giełda i jak indywidualny inwestor może się na niej odnaleźć, a przy okazji zarobić pieniądze.

Jeśli przeglądasz tę książkę, prawdopodobnie zainteresuje cię również wpis blogowy Tomasza Treli „Jak zacząć inwestować na giełdzie w USA?”.

Rozmowa z Tomaszem Trelą:

Jak znaleźć akcje, które (niemal na pewno) będą rosły? – Tomasz Trela [webinar]:

Spis treści

Wprowadzenie

    1. Trudna obsługa książki

Na początek

    1. Kredyt na wakacje
    2. Problem kapitału
    3. Ja vs. oni
    4. Zawsze ostatni?

Analiza spółek

    1. Ile warte są akcje?
    2. Dlaczego akcje rosną?
    3. Wartość księgowa do lamusa
    4. Znaczenie rosnących przychodów
    5. Znaczenie zysków
    6. Znaczenie przepływów gotówki
    7. Znaczenie dywidendy
    8. Wyniki historyczne vs. wyniki prognozowane
    9. Skąd się biorą przewidywania analityków?
    10. Prognozowanie ceny docelowej akcji
    11. Stopy procentowe
    12. Stabilność finansowa
    13. Sentyment rynku
    14. Dobry zarząd – dobry produkt
    15. Growth vs. value
    16. Kiedy sprzedawać akcję?
    17. Faktor momentum
    18. Analiza techniczna
    19. Teoria a rzeczywistość

Zarządzanie ryzykiem

    1. Modern portfolio theory
    2. Ile spółek do portfela
    3. Jak rozumieć i badać korelację?
    4. Rola zmienności
    5. Ustalenie wielkości pozycji w praktyce
    6. Ryzyko walutowe
    7. Ryzyko w zdefiniowanym horyzoncie czasowym

Budowa portfela

    1. Obligacje vs. złoto
    2. Pozycje krótkie i pozostałe klasy aktywów
    3. Monitorowanie i rebalansowanie portfela
    4. Jak rozpoznać schyłek cyklu gospodarczego?
    5. Wszystko płynie
    6. Suplement po wirusie

Praktyczne zastosowanie

    1. Zdobywanie informacji
    2. Centrum analiz
    3. Checklista i własny system scoringowy
    4. Jak się do tego zabrać?

Zamiast zakończenia

O autorze

Tomasz Trela od dekady zarządza międzynarodowymi funduszami i prywatnymi portfelami o wartości wielu milionów dolarów. Inwestuje pieniądze swoich klientów głównie na rynkach finansowych Nowego Jorku i Hongkongu, na których handluje z wykorzystaniem akcji oraz opcji.

Obecnie jest dyrektorem wykonawczym brytyjskiej firmy doradczej Hudson Hill Associates Ltd. i członkiem zarządu w polskiej siostrzanej spółce Hudson Hill Trust S.A. Od 2019 roku pełni również funkcję CEO amerykańskiego funduszu inwestycyjnego Dog Eat Dog Venture Capital LLC.

Poza działalnością stricte inwestycyjną od kilku lat wyznacza nową jakość nauczania o giełdzie, budując platformy edukacyjne pod postacią wielokrotnie nagradzanego bloga finansowego www.tradingforaliving.pl, coraz popularniejszego kanału na YouTube, a także organizowanego co roku Uniwersytetu Inwestycyjnego.

Fragment książki

Odsłuchaj fragment książki dotyczący tego ile warte są akcje i dlaczego ich ceny rosną. Klikając w tytuł podcastu możesz pobrać nagranie ze strony Spreaker w formie mp3:
Listen to „024. „Giełda. Początek” – ile warte są akcje i dlaczego ich ceny rosną” on Spreaker.

Pobierz fragment książki w formacie .pdf: „Ile warte są akcje?”; „Dlaczego akcje rosną?” z rozdziału 2 „Analiza spółek”.

Pobierz fragment książki w formacie .epub.

Pobierz fragment książki w formacie .mobi.

Recenzje ekspertów

Na przeczytaniu tej książki skorzystają nie tylko osoby początkujące, ale także Ci, którzy już są na rynku akcji. Książka z pewnością rozwieje wiele mitów nagromadzonych wokół giełdy i wskaże sensowne obszary na które szczególnie należy zwrócić uwagę, a które są przyczyną licznych błędów inwestorów. Jednym słowem otrzymujemy niezwykłą wiedzę dotyczącą fundamentów skondensowaną w jednej pigułce.

I chociaż wiedza ta z pozoru wydaje się trudna do przełknięcia, jednak jest to pozorna trudność, bowiem w miarę poruszania się po temacie okazuje się, że mamy do czynienia z czymś tak banalnie prostym jak jazda samochodem. Co prawda na samym początku przytłacza nas ilość czynności do wykonania, jednak w miarę praktyki wszystko odbywa się automatycznie. W zasadzie to autor prowadzi nas za rękę, od zrozumienia skąd bierze się cena akcji, co wpływa na wycenę spółki, jakie są ryzyka, następnie omawia szczegółowo zasadność dywidendy oraz wyjaśnia czym tak naprawdę jest konsensus analityczny.

Na szczególną uwagę zasługuje tutaj zagadnienie tworzenie tzw. koszyka instrumentów. Wśród profesjonalnych inwestorów wiadomo już od dawna, że spekulacja w oparciu o pojedynczy instrument jest niczym innym jak kopaniem dołka pod samym sobą. Jeśli chcemy naprawdę zarabiać na giełdzie najrozsądniejszą strategią jest stworzenie portfolio różnych klas aktywów.

To właśnie w związku z tym zagadnieniem istnieje mnóstwo nieścisłości oraz błędnych opinii. Książka w tym zakresie spisuje się znakomicie, ponieważ wyjaśnia wszystkie te niedomówienia i nadaje kierunek własnej praktyce w sposób bardzo klarowny. Jednym słowem jest to jedna z niewielu okazji, aby przestać wreszcie chodzić w mgle i budować świadomie własne portfele inwestycyjne oparte na konkretach, a nie na marzeniach lub domysłach.

Przykładowo dowiemy się jak ustalić zmienność akcji, zrozumiemy w jaki sposób dobierać wagi poszczególnych aktywów. Przede wszystkim poznamy w sposób bardzo zrozumiały tak zawiły temat jak korelacje pomiędzy akcjami, czy wreszcie w jaki sposób poprawnie skalibrować portfolio pod własne cele inwestycyjne. Nie bez znaczenia jest także wiedza opisująca, kiedy należy i jak często rebalansować takie portfolio.

Na dokładkę otrzymujemy szereg praktycznych wskazówek, gdzie i w jaki sposób uzyskiwać wszystkie informacje potrzebne do budowy własnej checklisty oraz budowy własnego systemu scoringowego. Pozwoli nam to samodzielnie wybierać spółki, które wylądują w portfolio, a które powinny, a wręcz muszą spełniać określone kryteria. Zastosowanie choćby prostego filtra, stworzonego w Excelu, który pozwali nam uszeregować spółki od najsilniejszych do najsłabszy sprawi, że będziemy bardziej świadomie wyciągać wnioski, niż mielibyśmy robić to za pomocą przysłowiowego nosa.

Ze względu na mnóstwo przydatnych informacji przekazanych przez autora, nie jest to książka na jeden, czy kilka wieczorów. Wręcz przeciwnie jest to podręcznik, który prawdopodobnie będzie nam towarzyszył przez wiele lat, licząc od pierwszego startu na giełdzie. Podręcznik ten ma w sobie tyle potencjału, że praktycznie zasługuje na specjalne wyróżnienie. Jestem pewien, że docenią go zarówno osoby początkujące jak i Ci którzy już są na giełdzie.

Dariusz Kaniewski, sTrader.pl

33 opinie dla „Giełda. Początek”

  1. stecg (zweryfikowany)

    Wspaniała książka o giełdzie bez żadnego wykresu.

  2. pb

    Książka jest rewelacyjna, czyta się świetnie, Pan Tomasz ma dar do przekazywania myśli i całkiem złożonej materii inwestycji giełdowych w bardzo przystępny sposób. Książka nie zawiera wykresów ani tabel, ale wszystko jest opisane tak klarownie, że obrazki nie są potrzebne. Tytuł adekwatny do treści „Początek”, od niej warto jest zacząć. Poczytać jakich rad udziela doświadczony inwestor, zamiast błądzić i po omacku szukać inwestycyjnych okazji. Książka to pierwszy krok do świata inwestycji giełdowych, drugi to dobór narzędzi do skanowania giełd pod kątem fundamentów spółek. Można wybrać narzędzia Pana Tomasza, które poleca na swoim blogu i Uniwersytecie, można próbować samodzielnie analizować giełdy. Z książki wyciągnąłem jeden wniosek, albo dobór spółek do portfela wykonujemy świadomie, rozważnie, na podstawie wskazówek z książki, albo inwestujmy pasywnie np. w ETF-y. Taką tezę Autor także otwarcie stawia: albo wykonujemy ciężką pracę analityczną, wchodzimy do elity 10% ogółu inwestorów indywidualnych i pobijamy benchmark o kilka punktów procentowych, przy pomocy opcji może trochę więcej niż kilka, albo odpuśćmy sobie inwestowanie aktywne i oszczędźmy sobie rozczarowań i strat finansowych. Książka super i dla początkujących, i myślę, że dla dłużej inwestujących także. Minusy? Będę musiał zrewidować swoje podejście do polskiej giełdy i inwestowania dywidendowego, ale dywidend myślę, że się nie wyrzeknę, nawet kosztem uszczuplenia przewidywanej zyskowności portfela. Lektura rewelacyjna, zwłaszcza w komecie z cyklem 4 webinarów Pana Tomka na yt z 2022 r. Dziękuję.

  3. Michal (zweryfikowany)

    Bardzo dobra, konkretna książka.

  4. Konrad (zweryfikowany)

    Pozycja warta uwagi. Gorąco polecam.

  5. mikrus (zweryfikowany)

    Książka bardzo przystępnie napisana dla początkujących, czekam na kolejną część 🙂

  6. Krzysztof (zweryfikowany)

    Super książka. Polecam każdemu kto interesuje się rynkami finansowymi.

  7. alebas56 (zweryfikowany)

    Książka godna polecenia.

  8. Robert

    Obowiązkowa pozycja w biblioteczce inwestora amatora.

  9. Test

    Szczerze polecam tę książkę!

  10. Luzer

    Dobry wybór! Można krotką treściwą opinię wydać.

  11. robert.szuba (zweryfikowany)

    Książka dobra. Dużo przystępnie podanej wiedzy pod kątem analizy fundamentalnej. Brak wykresów, bo te dotyczą analizy technicznej, która wg autora jest „głupotą” i bezsensowna. Jest to niby początek, ale dla kogoś z małym kapitałem na początek ta wiedza moim zdaniem mu wiele nie pomoże do zakupu 10 spółek lub więcej i dywersyfikacji portfela.

  12. Seweryn

    Bardzo ciekawa książka zarówno dla osób zaczynających swoją przygodę z giełdą jak i tym bardziej zaawansowanych. Pan Tomasz w ciekawy i przystępny sposób przedstawia swoją filozofię inwestowania na giełdzie z którą jest mi bardzo po drodze. Książka, tak jak wskazuje jej tytuł, jest dobrym początkiem. Z niecierpliwością czekam na kolejne części.

  13. Waldemar

    Pan Tomasz napisał książkę, która jak w tytule powinna być traktowana jako „Początek”. Z pewnością czytelnik odnajdzie w niej autorskie spojrzenie na rynek, które może być uważane za odważne, być może kontrowersyjne, przynajmniej we fragmentach, które krytykują analizę techniczną. Jednak swoista licentia poetica autora poparta jest z całą pewnością wieloletnią praktyką. Giełda nie jest miejscem dla niecierpliwych, domorosłych analityków, którzy szybko zniechęcają się pierwszymi niepowodzeniami. Brzmi to jak truizm jednak gdy chodzi o pieniądze to nabiera znaczenia kanonu. A teraz konkretnie:
    – Czytelnik, który liczył na przeróżne wykresy, case studies, przykłady i ściągi może się czuć rozczarowany, jest to raczej książka nieco filozofująca a nie poradnik w stylu vademecum – zatem czy to zarzut w kontekście tego co w tytule? Ale z drugiej strony może to stanowić obietnicę ciągu dalszego.
    – Autor nie daje prostych recept na sukces, a to niejednego rozczaruje
    – Pomimo tego, że Pan Tomasz niejednokrotnie wymienia przewagi inwestora indywidualnego wobec dużych funduszy, które „muszą” realizować założenia to nie ma jednoznacznego stwierdzenia, że optymalizacja portfela wymaga jednak sporego kapitału ergo, nie wszyscy od razu wdrożą pewne rady autora.
    – Autor dotyka jedynie liczb i wskaźników opisując pewne zjawiska, choćby wyliczanie wag aktywów w portfelu, bez egzemplifikacji, co z drugiej strony oczywiscie jest zrozumiałe w kontekście traktowania książki jako porady inwestycyjnej a przecież taką być ona nie może.
    Oczywiście to krótkie spostrzeżenia na gorąco. Książka jest więc zaproszeniem do świata inwestowania, która jak drogowskaz jedynie pokazuje kierunki a drogę wybrać i nią podążyć czytelnik musi sam.
    Pozdrawiam autora i dziękuję za zachetę do przeżycia przygody inwestycyjnej czekając być może na ciąg dalszy.

  14. Piotr

    Książkę świetnie się czyta. Dała mi mnóstwo motywacji, aby bardziej skupić się na rynku amerykańskim. Już w trakcie czytania zacząłem godzinami czytać zapisy konferencji z zarządami spółek, którymi jestem zainteresowany. Zobaczymy co z tego będzie 😉

  15. Mariusz

    Świetna książka, napisana lekko, zrozumiale, i co najważniejsze, jest aktualna w stosunku do naszych czasów. Mam nadzieję, że autor nie poprzestanie na jednym tytule 😉 Polecam w 100%!

  16. Katek

    Bardzo dobrze się czyta, ja pochłonęłam książkę w dwa wieczory i już wiem, że będę wracać do niej. Rozumiem, że konwencja jest luźna, dlatego z sugestii na przyszłość to Autor mógłby umieścić jeszcze więcej przypisów z odsyłaniem do miejsc, gdzie można poczytać więcej na dany temat. Wiem, że jest ich trochę, ale przydałoby się jeszcze więcej. Ja szukam sama, ale takie przypisy wiele by ułatwiły. Poza tym pięć gwiazdek, bo książka jest naprawdę dobrze napisana i czyta się ją z przyjemnością. Pytanie do wydawcy: czy planowane są kolejne części? Tytuł sugeruje, że to dopiero początek i wprowadzenie. Dobrze by było rozwinąć teraz wszystkie wątki, zwłaszcza że Autor ma ogromną wiedzę, bo widać to po jego webinarach i mam wrażenie, że w temacie jeszcze wiele jest do powiedzenia.

  17. Marcin Zdziabek

    Absolutny must have dla wszystkich chcących inwestować na giełdzie z sukcesami, szczególnie na zagranicznych parkietach. Pan Tomek, krok po kroku przeprowadza czytelnika przez cały proces inwestowania począwszy od informacji czym są akcje, dlaczego rosną, aż po zagadnienia korelacji czy ustalania wielkości pozycji, wag do portfela. Przy tym nie serwuje gotowych rozwiązań czy schematów, bo i takowych na giełdzie nie ma, tylko raczej skłania do samodzielnego myślenia, analizowania, dociekania, sprawdzania i porównywania ze sobą różnych danych a następnie wyciągania własnych wniosków, gdyż tylko takie podejście a nie bezmyślne kopiowanie ruchów da szansę odnaleźć się na giełdzie w tym coraz to szybciej zmieniającym się świecie i oczywiście zarobić pieniądze 🙂 Wiedza Unikatowa! Gorąco polecam i czekam na kolejne książki 😉

  18. Jan

    Kilka lat pisania – spodziewałem się potężnej dawki wiedzy. Dostałem potężną dawkę banałów: analiza techniczna to ściema, kupuj akcje firm amerykanskich i olej gpw, musisz na starcie nauczyć się angielskiego, bez tego ani rusz, translatory nie istnieją w 2021. Pewnie w tydzień bym z różnych stron poświęconych inwestowaniu sklecił coś bardziej konkretnego.

  19. Marek

    Jedna z ciekawszych, jakie czytałem o giełdzie. Dobrze się czyta. Dużo wartościowej treści.

  20. Michał

    Super książka, wciąga i inspiruje od początku do końca.

  21. Marek Kozieł

    O matko, a nie można było tej książki napisać dziesięć lat temu jak zaczynałem na GPW? REWELACJA! Bardzo przystępna, dobrze się czyta. Polecam wszystkim.

  22. Piotrek

    Jestem raczej niezadowolony. Książka napisana jest w konwencji przypominającej luźną rozmowę osoby, która nigdy nie miała doświadczenia z giełdą i doświadczonego autora. Z takiej jednej rozmowy (a raczej monologu) ciężko jest wyciągnąć wnioski, które potem można przekuć na konkretne ruchy na rynku. Na szczęście nie jestem całkowicie zielony, więc nie jest to dla mnie aż tak problematyczne. Natomiast gdybym był całkowicie początkujący, książka zostawiłaby mnie z przekonaniem, że inwestowanie jest strasznie trudne, mocno uznaniowe i intuicyjne (a nie musi lub wręcz nie powinno takie być). Nie da się ukryć, że autor ma ogromną wiedzę na temat giełdy ale w przeciwieństwie np. do jego filmów i webinarów moim zdaniem książkę potraktował mocno po macoszemu. Może miała ona być tylko wstępem namawiającym do zakupu innych produktów (jak wyżej wspomniane kursy).
    Co ciekawe w całej książce nie ma ani jednego wykresu, który pomógłby zobrazować omawiane zagadnienia i zobaczyć np. jak omawiane zjawiska, wskaźniki zmieniają się w czasie. Do tego korekta trochę dała ciała. Zdarza się, że na jednej stronie używane jest jakieś pojęcie (np. wskaźnik) natomiast jego definicja pojawia się dopiero dwie strony dalej.

  23. Tomek

    Obowiązkowa lektura dla każdego kto chce INWESTOWAC na międzynarodowych rynkach, a nie tylko spekulować na forexie czy GPW. Masa praktycznych informacji o budowie portfela i doborze spółek na podstawie praktycznego podejścia do analizy fundamentalnej.

  24. Rafał

    Fantastyczna. Wiedza przekazana w przystępny i co bardzo ważne, praktyczny sposób. Jako początkujący „inwestor” polecam wszystkim na podobnym etapie zaawansowania, chociaż mam wrażenie, iż bardziej doświadczeni również z lektury tej książki mogą skorzystać. Brawa dla autora!

  25. ADAM

    OK. SUPER WIEDZA TOMASZA.

  26. Rafał

    Realistyczny i przede wszystkim praktyczny obraz aktualnych rynków finansowych. Przyda się i początkującym i średnio-zaawansowanym. Gdybym zaczynał byłaby to pozycja nr.1 Panowie Graham, Murphy, Elliot, Fibonacci itp. Mogą zdecydowanie poczekać….Polecam!

  27. Grzegorz

    Szczerze polecam. W przystępny sposób przedstawiony cały proces inwestowania. I to bez żadnego wykresu! Samo się czyta!

  28. Wojtek

    Bardzo dobra książka, a co najważniejsze przedstawia nowoczesne czyli aktualne podejście do giełdy, czego brakuje w innych książkach .

  29. Alfred

    To świetna pozycja do zdobycia wiedzy i oswojenia się rynkiem giełdy. Adresowana jest nie tylko dla koneserów ale i dla początkujących. Na uwagę zasługuje logika oraz przystępność przekazywanej wiedzy i informacji.

  30. Jacek

    Rewelacyjna książka!

  31. Andrzej

    Polecam. Podstawy giełdy wyjaśnione przystępnym językiem. Książka opisuje aktualne realia giełdy, czego trochę brakowało w literaturze dotyczącej inwestowania.

  32. Grzegorz

    Moje wrażenia po przeczytaniu powyższej książki są zdecydowanie pozytywne.
    Autor w przystępny i interesujący sposób przedstawia kluczowe koncepty dotyczące m.in budowania portfela akcyjnego i analizy fundamentalnej perspektywicznych spółek. Książka nie sprawia wrażenia 'ociężalej’ lub przeładowanej teoretycznymi dywagacjami, przy tym odniosłem też wrażenia, że autor próbuje sprzedawać nierealistyczne wizje czy jakąś 'magiczna formułę’, która błyskawicznie uczyni z czytelnika milionera.
    Książka może przynieść korzyści wielu grupom inwestorów:
    – inwestorzy, którzy dotychczas inwestowali na lokalnym rynku akcyjnym i chcieliby zbudować portfel w oparciu o globalne rynki,
    – inwestorzy inwestujący dotychczas w sposób pasywny przy pomocy funduszy ETF chcący zbudować portfel złożony z indywidualnych spółek,
    – początkujący inwestorzy nie wiedzący jak stawiać swoje pierwsze kroki na giełdzie,
    – również bardziej doświadczeni uczestnicy rynku dowiedzą się paru nowych rzeczy o inwestowaniu i niejako maja szansę podejrzeć warsztat profesjonalnego fund managera.

  33. Radek

    Jestem po kursie Tomka, gdzie przerobiliśmy całą masę materiału. Wiedza Tomka i sposób jej przekazywania to klasa sama w sobie. Żadnego sprzedawania marzeń, same fakty, poparte backtestami, własną praktyką. Nic tylko czerpać od niego wiedzę.

Dodaj opinię